Hustá Rubárna – letos opravdu „hustá“

V sobotu 1.6.2013 se v Bezručově údolí konal III. ročník Chomutovského maratónu „Hustá rubárna“. Díky mimořádně nepříznivému počasí byla letošní účast slabá a přijeli hlavně „skalní účastníci“ seriálu Poháru Peruna.

Již v diskusích před startem byl často slyšitelný názor, že ti co přijeli, tak přijeli hlavně „kvůli pořadatelům“. Většina v pelotonu si totiž uvědomovala, kolik práce příprava závodu stojí a hlavně kolik lidí vlastní závod zabezpečuje (v tomto případě mokne a mrzne na trati). Zde je nutné všem pořadatelům smeknout velkou poklonu – trať byla velmi dobře značená a na všech významnějších křižovatkách zajištěná pořadateli, kterých bylo na trati opravdu hodně. Též prostor startu a cíle byl velmi dobře ozvučen, místní restaurace poskytla skvělé zázemí – organizačně prostě výborně zvládnutá akce.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Start jedné z dětských kategorií…

Dopolední dětské závody se jely v opravdu intenzivním dešti. V jednotlivých věkových kategoriích nedošlo k žádnému výsledkovému překvapení.   Jistě však stojí za zmínku vzorné fair-play chování Tomáše Hendrycha, který si všiml, že při nájezdu do posledního kola pořadatel omylem zastavil a do cílové rovinky odkláněl druhého Petra Konopáska. Tomáš zastavil a na Petra počkal.V čestném souboji pak Tomáš potvrdil svou převahu a suverénně tento závod vyhrál. Tomášovo vzorné chování bylo pak i oceněno hodnotnou cenou v rámci slavnostního vyhlášení.

I zde pak je na místě velké díky za účast nejen malým závodníkům, ale též jejich rodičům, kteří se nezalekli a přijeli na II. mlýn „zmoknout“.

[divider top=“0″]
Andi
Vítěz závodu na 45 km Andi Weinhold

S blížící se 13-tou hodinou se bůh Perun trochu smiloval a přestalo pršet. Kdo zvládl hlavní 45 km trať pod 2:30 hod. tak prakticky nezmokl – to však neznamená, že by přijel suchý. Trať byla mimořádně mokrá, plná velkých louží a některé lesní cesty byly spíše malými říčkami.

Tyto podmínky se samozřejmě odrazily na dosažených časech, kdy průměrně jezdili závodníci trasu o 15 minut pomaleji než v loňském roce. Hned po startu za to vzal Martin Rytych – Wembloud z týmu ProCorde spolu s obhájcem loňského prvenství Andim Weinholdem – špičkovým německým závodníkem. Již po cca 500 m se tato dvojice „trhla“. Ve sjezdu prvního kola si Wembloud najel na Andiho 31 s náskok, který však Andi při stoupání na Kameničku sjel a v následném těžkém stoupání nad Kameničkou nastoupil.Pekelné tempo nedokázal Wembloud akceptovat a tak Andi obhájil své vítězství z minulého ročníku o téměř 4 minuty před Wembloudem, který dále jel také svou sólo jízdu.

Petr
Celkově 6.místo – Pítrs Kopecký

Za vedoucí dvojicí jela 4-členná skupinka ve složení Láďa Doležal, Jan Čapek, Jiří Kalabis a Petr Kopecký. V této čtveřici se začalo pořádně závodit až ve stoupání pod a nad Kameničkou, kde se skupina roztrhala. Zde si odjel Láďa Doležal z Hnízdil Teamu a 3. místo udržel až do cíle. Velmi dobře jel Jirka Kalabis, též v dresu Hnízdil Teamu, ale v travnatém sjezdu si „ustlal“ a ztratil na tempu. Jirku proto následně předjel celkově 4. Jan Čapek z týmu SK Skivelo neslyšících Olomouc a „zle dotíral“ i celkově 6. Petr Kopecký (Nevix team). Jirka však nakonec celkově 5. místo udržel.

V ženách byly „karty rozdány“ již po prvním kole po kterém vedla Veronika Malechová (ProCorde) o 5 minut před Terezou Nohejlovou (Cykloteam Ostrov) a o další 2 minuty před Vendulou Kelbichovou (CCC – Cycling Club Chomutov). V tomto pořadí dorazila děvčata i do cíle závodu.

„Velký den“ měl Martin Rytych – Wembloud. Nejenže odjel skvělý závod, následně též vyhrál hlavní cenu v tombole – poukaz v hodnotě 3.000 Kč na jakýkoli zájezd zakoupený u hlavního partnera závodu cestovní kanceláře FIRO-tour. Absolutní vítěz a vítězka závodu, Andi Weinhold a Veronika Malechová, pak dostali od této společnost poukaz na týdenní pobyt v Itálii pro 4 osoby.

Kdo přijel, určitě nelitoval. Lítost těch, kteří to kvůli počasí dopředu vzdali je oprávněná – letošní Hustná Rubárna byla totiž opravdu „hustá“, ale také opravdu vydařená!