Mistrovství Poháru Peruna Junior – Wembloudov Hrby po páté

Připravte se, že report z Hrbů je letos dlouhý. Proč? Je toho hodně co napsat! Závod se skvěle vyvedl !

Ještě v pátek přes Klášterec přecházela krutá oblačnost a po období veder přišla změna. Na sobotu však Wembloud objednal prvotřídní závodnické počasí. Jubilejní 5. ročník Wembloudových Hrbů se tak odehrál za sluníčk a přinesl několik pozitivních, spíše kosmetických, změn.

Všichni se těšili na slavnostní start na kláštereckém náměstí. Závod také podstatně ovlivnila malá změna na trati, kdy byl přidán jeden těžký a blátivý výjezd / výběh.

Pro závodníky Poháru Peruna Junior pak závod dostal speciální punc výjimečnosti díky bojům o mistrovské tituly. Jejich okruh se točil především kolem zázemí na Oudaplacu a patřilo jim celé dopoledne. Jedinou výjimkou byla kategorie do 14ti let, která startovala spolu s hlavním závodem z kláštereckého náměstí a absolvovala celý jeden okruh. Ale pojďme se podívat na závod samotný.

Všechno začalo lehce po desáté startem odstrkovadel, což už můžeme bez nějakých dalších slov nazvat závodem dětí a jejich rodičů. Nutno říci, že atmosféra tohoto závodu byla možná nejhutnější ze všech startů. 🙂

Kategorie do 6ti let měla jasného favorita a tím byl rpůběžně vedoucí Péťa Malecha. Petr nenechal nic náhodě a už od začátku se začal soupeřům vzdalovat. Až minutu po něm dojel na 2.místě Kája Vild spolu s domácím a třetím Adamem Ježkem. Za první trojicí dojela také první dívka – Káťa Petlanová. Na stupně vítězů jí doprovodila Stela Beránková a Adélka Procházková.

Dalším startem se do bojů pustili kategorie do 8 let. Kluky poměrně v pohodě zvládl Lukáš Hamata z Ostrova, kterého na bednu doprovodila dvojice z Perštejna – Milan Jenř a Kuba Jungwirth. Pro titul v dívkách si z Kadaně přijela Mirka Řeháková, která porazila druhou Barborku Jancovou.

Velká účast byla v kategorii do 10 let. Na startu stálo 16 odvážlivců. V dívkách si pro naprosto jasné vítězství dojela Karolína Bedrníková, která zatápěla i většině chlapců (dojela celkově na 2.místě). Stříbro putuje k Adéle Špičkové a čest místních uhájila 3.místem Gabča Řeháková, která tak rovnež navázala na úspěch své mladší sestry z kategorie Z8. Závod chlapců ovládl rovněž favorit – Michal Samec porazil druhého Pítrse Kopeckého o 20 vteřin. 3.místo cestuje do Německa, mezi námi již dobře známému, Axelovi Hungerovi.

Jako jeden z vrcholů dne mnoho lidí hodnotilo výkon, který jsme měli možnost vidět v kategorii do 12 let. S údivem jsme byli svědky, kterak celé startovní pole deklasovala Zuzana Kadlecová, která porazila i všechny chlapce. 2. resp. 3.místo mezi dívkami obsadily Eliška Kotlíková a Anežka Ševčíková. O vítězství v klucích spolu dlouho bojovali David Hendrych a Marek Liška. David Markovi ve 4.kole nastoupil a uháněl pro jasné vítězství. Na Marka zbylo 2.místo a třetí skončil Lukáš Juránek.

Na Oudaplacu se pomalu měnilo složení závodníků a my jsme hledali favority hlavního závodu potažmo favority kategorie MZ14. Konkurence se sešla luxusní! Chyběl prakticky jen Wembloud, který dal po dlouhé době přednost precizní organizaci závodu a hlídal, aby vše běželo jak má. Na startu byl jak vítěz Gira Láďa Fabišovský, který pojal závod také jako přípravu na etapový závod Trans Schwarzwald, na kterém v Německu startuje ve středu, tak i například vítěz Kadaňských XC okruhů Pavel Linet. Favoritem byl určitě také trojnásobný vítěz a obhájce – Márvy nebo Jára Vojíř startující v dresu Mistra ČR v XC kategorie kadet.

Na náměstí se závodníci pod obloukem seřadili těsně před 14:00 a za pomoci státní a městské policie se vydali na jízdu městem. Ostrý start byl naplánován na výjezd z města, ale již kopec Petlerskou ulicí se jel za zaváděcím automobil pěkně svižně, takže se již odpoutalo to drsnější čelo závodu. Při nájezdu do terénu už stálo mnoho fanoušků, a tak mohl závod začít naplno.

Nejdříve se podívejme na závod na jeden okruh, kterému dominovali mladíci. Zvítězil David Zadák a to i přes pád v nájezdu do terénu. 2.místo s odstupem minuty a čtvrt putuje do Perštejna k Tomáší Hendrychovi. 3.místo zůstalo v Klášterci u Marcela Červenky. V dívkách poprvé nezvítězila Dana Tetivová, nicméně vítězství jen přenechala své týmové kolegyni Elišce Nezbedové.

V závodě na 2 regulérní kola všechno směřovalo k opakování souboje z Gira. Během prvního okruhu na čele zůstala dvojice Fába-Márvy, u kterých byl jak na gumě mladý Jára Vojíř. V cílovém sjezdu prvního okruhu zaútočil Márvy a dole se ocitl s náskokem téměř jedné minuty. Stíhat se ho dle očekávní vydal Fába. A stíhací jízda to byla velice tvrdá. Márvyho dojel na rovinkách kolem Domašína, ale pokračování souboje z Gira se neopakovalo. Fába měl defekt těsně před brodem u starého mlýna a Márvymu tak cestu za obhajobou značně ulehčil. Járovi, který se po celý závod pohyboval těsně za první dvojicí se tak zaslouženě otevřela možnost 2.místa celkově. V posledním sjezdu už se nic neměnilo a vítězství tak zůstalo doma v Klášterci. 3.místem se blýskl Pavel Kodl z Březové, který za sebou nechal mnoho domácích borců. Láďa Fabišovský i přes defekt zvítězil v kategorii M30 před skvělým „Bubnem“ a Pítrsem z Nevixu.
V kategorii M40 obhajoval Zdeněk Stieber z Toyoty Dolák a z obhajobou neměl sebemenší problémy. 2.místo patřilo Pippovi Zavadilovi a vedoucí muž seriálu, Jirka Kalabis, své pozice jistil 3.místem. M50 vyhrál Václav Kopta před navrátivším Karel Krejčím, který ukázal, že je po dlouhých zdravotních lapáliích opět v pohodě! Na stupně vítězů je doprovodil Pavel Neprášek starší.

Velký souboj jsme očekávali také mezi ženami. Při neúčasti Hanky Ježkové po dlouhé době označení favoritka padlo na více známých tváří. Jednou z nich byla určitě famózní Petra Kottová, dále juniorka Káťa Lacinová a samozřejmě Verča Malechová, která v týdnu vzorně pilovala především poslední sjezd (což se ukázalo jako velice prozíravé). Petra Kottová ze začátku potvrzovala svojí roli, ale Verče Malechové paradoxně pomohla právě její slabší disciplína, sjezd. Petra s poslední technickou pasáží měla značné problémy, a tak si Verča nechala svůj útok právě tam. Petře se vzdálila již v kopcích před sjezdem a v závěru svůj náskok mohutně zvýšila a staka se tak po právu absolutní vítězskou Hrbů. 3.místo patřilo Kátě Lacinové, která až ve druhém kole předjela Lenku Procházkovou.

Perun tímto načíná svojí poslední část – do konce prázdnin stihneme ještě Vejprty Tour. Junioři budou mít finále na Hasištejnu, který se pro změnu jede opět jako Mistrovství Poháru Peruna pro dospělé.