Tak ještě k buřťáku 2018 …

1.problém s Buřťákem začal již během horkého léta, kdy nám bylo sděleno, že není, kdo by ho uspořádal. Vzhledem k tomu, že se jedná o velmi tradiční závod (65.ročník), nedalo mi to a ač jsem poměrně dost vytížen po všech stránkách, zhostil jsem se pořádání, pro mě v tomto roce již třetího cyklistického závodu. Doma jsem sklidil ovace, ale nakonec všichni přiložili ruku k dílu a akce se snad povedla.

2.problém nastal při stanovení termínu startu. Ve všech možných termínech se něco koná, nebo jsem měl naplánovánu práci, nebo návštevu MS v silniční cyklistice v Innbrucku. Jediný volný termín jsem proto našel v neděli 23.9.2018 a vše bylo zalité sluncem a chutí do pořádání téhle legendární akce, které se i já učastním od roku 1988.

3.problém nastal s trasou závodu, jelikož silničáři posunuli opravu silnice do Petler a ta byla zavřena až do 1.10. Zvolili jsme proto náhradní trasu přes Kláštereckou Jeseň, která je stejně dlouhá a podobně náročná jako trasa originální.

Kancelář závodu…

Když se vyřešily všechny tyto problémy, chtěl jsem udělat závod očesaný o kategorie a pouze s cenou pro celkového vítěze/vítězku. Naštěstí mám okolo sebe dost skvělých lidí, z nichž někteří se okamžitě zhostili pořadatelských „povinností“ a brutálně mi pomohli, a někteří v momentě, kdy zjistili, že Buřťák dělám, sami nabídli, že výměnou za reklamu přispějí do rozpočtu závodu. Díky všem těmto lidem jsme měli možnost zazávodit si, opéct buřty, dát si pivko, nebo čaj a navíc jsme mohli rozdělit startovní pole do 6 kategorií, které jsme mohli vyhlásit a dokonce v každé kategorii odměnit první 3 závodníky.

Kateřina Jágerská a mlaďounká Stela Beránková (Z14)

Ohlasy na závod dávaly naději, že se závodu zůčastní snad i rekordní počet startujících, já měl radost, že to pro ně všechny mohu dělat a naději, že vše bude ok a společně si užijeme krásný den. Lokální TV byla domluvena, fotograf také, jejich dopravce také a díky lidem z HS Alšovka, byla připravena pípa, oheň plápolal a celý areál HS byl k dispozici cyklistům slavícím konec dlouhé sezony. S čím však nikdo nepočítal, byl totální zvrat v meteorologických podmínkách. Počasí nám prostě udělalo silnou čáru přes rozpočet a z krásné akce, byla rázem vodou zmáčená a chladem roztřesená poloakce. Dokonce i fotograf a TV si to rozmysleli. Naštěstí přijel Honza Jansa, že udělá pár fotek (viz Galerie).   Závod se každopádně konal a jsem moc rád, že i přes tuto překážku nakonec dorazilo 42 startujících různých výkonností. A to nejen z Klášterce, ale i okolních měst a obcí.

Zleva Martin Rytych, Huja, karel Krejčí a Vláďa Dušek.

Pro starující byla vypsána rychlostní prémie v Klášterecké Jeseni a čas měřen od Startu ve Vítězné ulici, až do cíle u cedule Měděnec. Již před startem byl vítěz víceméně jasný, jelikož k nám z Ostrova zavítal Fába (Ladislav Fabišovský). Jiní konkurenceschopní závodníci se k závodu neodhodlali a tak si Láďa Fabišovský jel již od Jeseně pro sólo vítězství, s hodně luxusním náskokem na druhého v cíli Martia Rytycha a třetího Marcela Červenku. Ale to předbíháme ….

Přikrčený Martin s Alešem Beránkem

Od startu se rozjelo poměrně vlažné tempo, které určoval Vojta Marvan i z toho důvodu, že se nikdo nestihl (neměl chuť) rozjet, a tak byli všichni ztuhlí a prochladlí. Ještě při nájezdu na hlavní silnici mezi E13 a Jesení, byla na čele větší skupina závodníků, kteří se střídali v udávání tempa. Toto tempo začal zvyšovat až Martin Rytych, přes kterého se po několika stech metrech přehnal Láďa Fába a jal se určovat tempo svoje. Láďovo tempo chvíli akceptoval jen Martin Rytych, ale i ten už při průjezdu jeseňskou prémií ztrácel 2 vteřiny, když Fába jí projel v čase 8:08. Třetí na prémii byl i třetí v cíli Marcel Červenka, se ztrátou dalších 10 vteřin. Dál už jel peloton roztrhaný na hadry, po malých skupinkách, nebo jednotlivcích. Fába se pomalu, ale jistě vzdaloval Rytychovi, naopak na něj se pomalu, ale jistě dotahoval Máca Červenka (Junior). Když už bylo vcelku jasné, že Fábu nikdo nedojede, zvolnil Rytych nepatrně tempo a Máca ho ve chvilce dojel. Do poslední vracečky u kláštereckých Sfing najížděl Máca jako tahoun stíhací dvojky. Rytych však na nic nečekal, naložil velkou placku a posledních 300 metrů finišoval tak, že na něj Máca ještě stačil ztratit na 3.místě 12 vteřin. Rytych dojel druhý, 58 vteřin za suverénním Fabišovským. Další téměř 2 minuty jsme museli počkat na další finišující dvojku Marvan/Doležal,z níž vyšel jako vítěz Márvy (Vojta Marvan) a připsal si tak 4. místo celkově a Láďa Doležal dojel 5.

Výměna zážitků ze závodu …

V cíli byli všichni dokonale prohřátí z vysokého výkonu, který museli podat, ale bylo třeba se rychle převléci, aby tělo neprocholadlo. Převlékání někdo nechal až na HS Alšovka, někteří se převlékali ve 3°C, přímo u auta, které jim tam věci dovezlo.

Po dojetí posledního závodníka do cíle jsem se mohl i s rozhodčími odebrat na HS Alšovka také a co nejrychleji zpracovat výsledky jak celkové, tak po kategoriích, aby byly co nejdříve vyhlášeny a všichni ti promrzlí cyklisté mohli zmizet do svých vyhřátých domovů.

Jamaica smile ..

Akce se asi povedla, navzdory počasí a nízké účasti a já (my všichni) doufám, že za rok bude počasí přívětivější.

Děkuji rozhodčím Kláře Rytych a Lídě Sklenářové, do kanceláře závodu Šárce Hujové a Lidce Svatoňové, na bar Jirkovi, Jáchymovi, Jolance Šťovíčkovým, Denise Tökölyové, Adle, Vikoušovi, Dorotce Kubovým, za přípravu jediného tepla dne(OHEŇ) Vladimíru Klímovi z HS Alšovka, za fotky Honzovi Jansovi a za pípu Máslikovi.

Ceny pro prémii v Jeseni sponzorovala firma MWR decor & design

Ceny pro všechny vyhlašované kategorie sponzorovaly firmy ALBE Technik, pana Aleše Beránka a SUPCON, pana Jaroslava Dubského.